Často kladené otázky

  • 1. Jak založit nový trávník?

    Postup při zakládání trávníku naleznete zde.

  • 2. Kdy je nejlepší čas založit trávník?

    Brzké jaro nebo časný podzim. Přesněji březen až duben a poté polovina srpna-září.

  • 3. Co je to vertikutace?

    Vertikutace je mechanické opatření, které se doporučuje provádět alespoň 2x -3x do roka (na jaře, v létě a na podzim). Je to proces, při kterém se noži či drátky poškodí povrchová vrstva půdy tak, aby lépe vsakovala vodu, odstraní se stařina z porostu která podporuje tvorbu chorob a podpoří se provzdušňování půdy. Provádíme ji vertikutátorem či vertikutačními hráběmi. Lze provádět i aerifikaci, která spočívá v propichování porostu do větší hloubky a poté je většinou provedeno zapáskování porostu křemičitým pískem tak, aby do pudy lépe prostupoval vzduch a voda. Vertikutace  a areace jsou opravdu nezbytným krokem k zajištění krásného, odolného a kvalitního trávníku.

  • 4. Jak se zbavit mechu?

    Problematika mechu v trávnících je velice složitá. Mech se může objevit v důsledku špatného pH půdy, špatného hnojení, nevhodně sečeného a prořídlého porostu. Mech lze odstranit několika způsoby – mechanickým odstraněním vyžadujícím vyhrabání a vybrání mechu z porostu nebo chemickým ošetřením pomocí přípravků jako je MechoStop. Následně je důležité správným postupem obnovit plochu. Více informací se dočtete tady.

  • 5. Mám vypálené fleky (kruhy) na trávníku. Co to je?

    Jednou z příčin může být pes. Především ranní moč fenky může způsobit "spálené" kruhy na trávníku, kde obvod kruhu je tmavě zelený a vnitřek je vypálený. Dále to může být známá choroba trávníku tzv. ČARODĚJNÁ KRUHOVITOST TRÁVNÍKU.

  • 6. Jak lze účinně bojovat s plevelem na trávníku, aniž bych poškodil/a trávu?

    Trávníkové druhy jsou nejčastěji ohroženy dvouděložnými plevelemi. Lze je odstranit za pomoci herbicidů nebo mechanickým odstraněním, například pravidelnou sečí na správnou výšku.

  • 7. Co je to mulčování trávníku a jaké jsou jeho výhody?

    Mulčování trávníku je proces, při kterém se posekaný porost drobí na malé kousky, které zůstávají na trávníku. Správné mulčování se provádí pravidelně, přičemž malé množství drobné hmoty přináší lepší koloběh živin a přitom nedochází k zahnívání trávníku.

  • 8. Je vhodné použít místo travního osiva osivo mikro jetele?

    Nedoporučujeme používat pouze monokulturu mikro jetele do trávníku. Lepší varianta z důvodů změn klimatických podmínek je vhodné použít směs s trávami. I tak je jetel vysoce konkurenceschopný a může ovládnout smíšený porost do roku.

  • 9. Jak se mám o trávník starat? Kdy ho mám kosit, jakým způsobem?

    Trávník by měl být pravidelně vertikutován (2x do roka). Základem je hnojení porostu – v březnu ledkem vápenatým a poté trávníkovým hnojivem. V letních měsících je vhodné v případě dlouhodobých přísušků zavlažovat. Trávník se seká podle potřeby, obvykle 1x až 2x týdně na výšku 2–6 cm, s ohledem na počasí.

  • 10. Proč mi na některých místech po zimě plesnivý trávník?

    Většinou jde o plíseň sněžnou, která napadá travní porosty za vhodných zimních podmínek. Prevence zahrnuje ošetření fungicidními přípravky v pozdním podzimu nebo během teplé zimy.

  • 11. Mám velice těžkou půdu – jílovitou. Co s tím mám dělat?

    Když zakládáme trávník na jílové půdě je dobré před zakládáním porostu odlehčit jílovitou půdu do 10 cm hloubky křemičitým pískem, který se přimíchá do stávající půdy.

  • 12. Zakládání trávníku do písku? Co musím udělat? Jde to?

    Ano, jde to. Lehkou půdu (písčitou) můžete promíchat s kompostem nebo rašelinou(tím dodáme jílovité částice), ale dejte si pozor na vysoký nárok na zálivku a hnojení.

  • 13. Jaký je rozdíl mezi okrasnou a zátěžovou travní směsí?

    Zátěžová travní směs je určená k zatěžování trávníku, např. pobíhání dětí a psů. Typicky se jedná o fotbalová, dětská hřiště či sportovní plochy. Okrasný trávník je plocha s minimálním pohybem, kde je kladen důraz na jemnost a nižší nárůst hmoty.

  • 14. Jak zničit nežádoucí rostliny před setím?

    Nežádoucí rostliny lze zničit totálním herbicidem, vhodnou přípravou půdy a manuálním odstraněním.

  • 15. Nevzešlo mi osivo trávníku. Co jsem udělal špatně?

    Příčiny mohou být různé, včetně příliš hlubokého nebo mělkého setí, zaschnutí osiva nebo použití starého osiva. Doporučujeme konzultaci s odborníky.

  • 16. Kdy je optimální doba kropit trávník?

    V době, kdy na trávník nedopadají agresivní sluneční paprsky a není příliš velké teplo. Záleží také na tlaku chorob.

  • 17. Co dělat, když mi pes vyběhává trávník podél plotu?

    Bohužel zde není jiná možnost než psa to odnaučit, žádný travní druh toto nevyřeší.

Ryze ČESKÁ firma Působící na českém a evropském trhu.

Český produkt Všechny směsi jsou vyrobeny v ČR.

Garance doručení Garance dodání do 3 pracovních dnů.

ŠPIČKOVÁ KVALITA Víme přesně jak pěstovat naše produkty